Με πολλές  επιτυχίες της ΕΚΑ έγινε το διασυλλογικό πρωτάθλημα Κ16 του 5ου ομίλου στα Ιωάννινα

Σε μια ηλιόλουστη μέρα και σχετικά καλή θερμοκρασία οι αθλητές  μας έκαναν σπουδαία εμφάνιση στο διασυλλογικό πρωτάθλημα κατηγορίας Κ16 (παιδιά ως  Γ΄ Γυμνασίου) για τον 5ο όμιλο που έγινε στα Ιωάννινα. Η ΕΚΑ συμμετείχε με 25 αθλητές και αθλήτριες και είδε τους 20 από αυτούς να βαθμολογούνται ενώ 4 πέτυχαν τα υψηλά όρια με δυο ακόμα να είναι πολύ κοντά. Στις καλύτερες επιδόσεις το 48΄΄54 στα 300 εμπόδια της Ειρήνης Λαμπρίδη και το 49΄΄71 στο ίδιο αγώνισμα της Κατσουλίδη. Στα 300μ απλά εντυπωσιακή ήταν η Παναγιώτα Ντούρου με 43΄΄94 ενώ λίγο πίσω της ήταν η Φαρμάκη με 44΄΄41. Στα μετάλλια ήταν ο Αντώνης Μαχτσίρας (100μ εμπ με 16΄΄24), η Αφροδίτη Λαϊνά με 1΄50΄΄95, ο Χρήστος Κοντός 3ος με 50΄΄10 (300μ εμπόδια) και η Βασιλειάδη Ιόλη στη 2η θέση με 14¨84 (80μ εμπόδια) . Εντυπωσιακή ήταν η 4Χ80Μ Κοριτσιών με 41΄΄79 που τερμάτισε στη 2η θέση.

Πολύ καλή παρουσία γενικά από όλα τα παιδιά αλλά δεν μπορούμε να μην αναφέρουμε τα 5 κορίτσια μας (Ζώη, Βαλεντίνη, Δούλια, Αρετή, Μελίνα) που σάρωσαν στα 150μ, την Ανθή και τον Αντώνη  στα 80μ (11΄΄40 και 10΄΄90) τον Χρηστίδη στα 150μ (19΄΄64) και την μικρή Γρατσανίτη (4,32 στο μήκος)

Όλα αυτά ενώ οι δυο πρωταθλητές μας  Σιώζος και Κωστόπουλος είναι έτοιμοι για το Πανελλήνιο Σχολικό πρωτάθλημα των Σερρών και το Σαββατοκύριακο 27-28 Απριλίου έχουμε το διασυλλογικό Κ20 και Α-Γ.